Новини

Пломбування зуба заложить від якості матеріалу

Минули часи, коли відвідувач стоматологічного кабінету отримував уразі потреби «просто пломбу». Сьогодні нам пропонують обрати із кількох видів пломбувальних матеріалів. Яка між ними різниця, і що варто обирати — про це ми розмовляємо з лікарем Чернівецької міської стоматологічної поліклініки Оксаною ШПАРИК.
 
Сьогодні найчастіше стоматологи пропонують дорогі пломби з фотополімерів. Вони справді найкращі?
– Так, вони найкращі. По-перше, міцні. Міцніші за цементи та пластмаси. Адже останні підлягають стиранню з часом, а фотополімерна пломба лише може дати незначну усадку. Крім того, фотополімерні пломбувальні матеріали мають широку гаму відтінків, а це дозволяє зробити пломбу практично непомітною, підібравши відтінок, відповідний до природного кольору зубів пацієнта. І ще одна перевага - пластичність, що також дозволяє краще відновлювати зуб. Фотополімери випускаються у капсулах, тюбиках, готовими до застосування. Чи не єдиний мінус цих матеріалів - висока ціна.
 

Ви згадали також про цементи і пластмаси. 
Це просто дешевший варіант чи вони мають свої переваги?
– Одразу скажу, що пластмаси зараз не використовуються. Вони були популярними у 80-ті роки і видавалися кроком вперед порівняно з тодішніми малоестетичними цементами. Але дуже швидко з’ясувалося, що пломбування такими матеріалами має погані наслідки - вторинний карієс: пломба тримається надійно, а під нею зуб руйнується.
Що ж до цементів, то вони досить широко застосовуються і сьогодні. Наприклад, як ізолююча прокладка під фотополімерну пломбу. Якщо порожнина зуба досить велика, бажано не заповнювати її цілком фотополімером, бо він може токсично впливати на пульпу. Натомість цементи - цілком екологічні матеріали. їх використовують також для фіксації коронок, штифтів, пломбування кореневих каналів. Цементи дуже добре зарекомендували себе у цьому, тому стоматологи від них не відмовляються. Хоч цементи, як і раніше, треба замішувати.
Крім того, є нове покоління цементів – склоіономерні. Вони також досить дорого коштують, але мають великі плюси з точки зору лікування зубів. Якщо до складу таких цементів входять наповнені фториди, підчас пломбування відбувається вивільнення фтору, необхідного для зміцнення зуба. Виникає не лише механічний, а й хімічний зв’язок між зубом та пломбою. Така пломба дуже надійно тримається і не загрожує вторинним карієсом.

Яка різниця між пломбуванням та реставрацією або реконструкцією зубів?
– Пломбування – це просто заповнення каріозної порожнини зуба пломбувальним матеріалом. Натомість реставрація - відновлення анатомічної форми зуба, повернення йому тієї форми, яка була до пошкодження. Реконструкція - ще складніша: форма зуба вдосконалюється порівняно з природною. Якщо, наприклад, є значні проміжки між зубами, можна зробити зуби трохи ширшими. Можна вирівняти ряд, якщо зуби різного розміру та висоти.
 
Що все ж таки визначає ціну пломби?
– Якість матеріалу та його кількість. Фотополімерні пломби найдорожчі, але й вони відрізняються між собою за ціною. Крім того, якщо треба заповнити велику порожнину, природно, використовується більша кількість матеріалу, і це позначається на ціні. 
 
Газета «Молодий буковинець»